Az augusztus már a betakarítás, a befőzés hónapja. Nemcsak a gyümölcsök, hanem a zöldségek esetében is aktuális kérdés, hogyan menthetnénk át minél többet a nyár ízeiből télire. A továbbiakban ehhez adunk néhány tippet, az egyik lehetőség pedig a sült paprika lesz.
Tartósítási trükkök
Nekünk még egészen könnyű dolgunk van, de a szegedi parasztság 100-150 évvel ezelőtt csak korlátozott lehetőségekkel számolhatott. Elektromos áram, vezetékes víz és háztartási gépek híján alapvetően három módszert alkalmaztak ételek tartósítására: A savanyítást, az aszalást és a füstölést.
Utóbbit főleg húsok esetében használták, az aszalás és a savanyítás szolgált a zöldségek, gyümölcsök konzerválására. A lekvárfőzések csak a finomított cukor elterjedésével váltak meghatározóvá, azelőtt olyan gyümölcsöket tartósítottak így, amiknek önmagukban is magas cukortartalmuk volt. Például szilvát.
A sziklává keményedő szilvaíz mellett még számos jó példát ismerünk a tartósítás „analóg” megvalósítására. Sokan valószínűleg ma is készítenek házi kovászos uborkát, napon aszalt fügét vagy sárgabarackot. A dézsában savanyodó káposzta és az ecetben eltett apró, zöld dinnyék is a repertoárt gazdagítják.
Egyszer már felvetettük a házi ketchup készítésének ötletét, most hoztunk néhány újabb tippet a pikáns, krémes konzerváláshoz.
Sült paprika variációk
A receptben, amit kinéztünk, a sült paprika fetasajttal együtt kerül az üvegbe, a lehetőségek száma azonban végtelen.
A közös pont a zöldség intenzív hőhatással történő megfonnyasztása. A kertben szedett étkezési vagy kápia paprikákat tegyük nagyjából 20-25 percre 210 fokra előmelegített sütőbe. 3 db paprikához 2 gerezd fokhagymát számítsunk. Együtt is süthetjük őket, a fokhagyma azonban hamarabb elkészül, ajánlatos korábban kivenni.
Ha a paprikák is átsültek, húzzuk le a héjukat, és kaparjuk ki a magházukat. Turmixoljuk össze őket a fokhagymákkal és 100 gramm fetával, valamint egy teáskanál olajjal. Ízesítsük tetszés szerint sóval és borssal.
Az eljárás paradicsommal is működik, a sajt kihagyásával pedig sokáig eltartható. Választhatunk hozzá olívaolajat, és egyéb fűszereket is: Bazsalikomot, oregánót, rozmaringot vagy kakukkfüvet. Ha pedig különösen pikáns ízt adnánk neki, bolondítsuk meg füstölt paprikával.
Az elkészült sült paprika olyan változatosan alkalmazható, mint amilyen sokféleképpen készíthető! Próbáljuk ki kenőkének, adjuk húsok mellé, esetleg gulyás- vagy pörköltalapba.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.