Jelenleg éppen a fűszerpaprika szedés klasszikus időszakát éljük. A növény hüvelyei ugyanis augusztus közepétől, végétől egészen október elejéig szedhetők. A pontos dátumok természetesen függnek a növény fajtájától, az időjárás alakulásától és számos más tényezőtől is.
A szedés hagyományosan szeptember 8-án, azaz Kisboldogasszony napján kezdődött. A régi szegediek tiszteletben tartották ezt a határnapot. Ugyanúgy, ahogy András napján (november 30.) indult a disznóvágások szezonja és Szent Györgykor, vagyis április 24-én történt az állatok kihajtása, a szedés első napja szeptember 8-ra esett.
A fűszerpaprika termése akkor szedhető, ha a hüvely teljesen bepirosodott. Ekkora alakulnak ki a minőséget meghatározó vegyületek: festékanyagok, illóolajok, kapszaicin, cukor, vitaminok, ásványi anyagok. A termésmennyiség évente és termőhelyenként változik, de hektáronként 8-10 tonna nyersterméssel lehet számolni.
Míg a paprikaszödés régebben Kisasszony utánra esett, addig ma a palántázott paprikát szeptember elején, a helyrevetettet szeptember végén, október elején kezdik szedni. A folytonos növekedésű fajták szakaszosan érnek be: először az első kötésű, teljesen beérett, alsó hüvelyek szedhetők. A felsőbb, későbbi kötésű terméseket a másod- vagy a harmadszedés során szedik le. A (fél)determinált fűszerpaprika fajtákat 1-2-szer szüretelik. Az előszödés és a másodszödés adja a legtöbb, legjobb minőségű paprikát.
A fűszer minősége szempontjából fontos, hogy csak a sötétpirosra érett, ép, egészséges terméseket szedjék le, a „kormos” (félérett) paprikát meg kell hagyni a következő szedésre. A beteg, napégette, sérült paprikát nem szabad feldolgozni: rontja az őrlemény minőségét, penészesedik tőle a paprika.
A kézi szedés a fűszerpaprika-termesztés legmunkaigényesebb része: derékba törve kell dolgozni, óvatosan, hogy ne törjön a paprika. „Haladatlan” munka, mely megőrizte hagyományos formáját: ma is az asszonyok szedik a paprikát, a férfiak végzik a zsákolást. Az 1970-es években dolgozták ki a gépi szedés technológiáját. Használata közép- és nagyüzemekben terjedt el: gyors és költségkímélő technológia, hiszen hozzávetőlegesen 100 fő kézi munkaerőt vált ki a gép teljesítménye. A gépi szedésre termesztett paprikát egyszer szedik, a termések közel azonos érettségi szinten vannak a szedéskor, az ebből készült őrlemény közepes minőséget ad.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.