A Röszkei Paprika Múzeum és a PaprikaMolnár Kft. paprikaföldje újra képernyőre került! Igaz, nem egyedül, hiszen az ATV Hazahúzó című műsorában szegedi nevezetességekkel és nyári programokkal együtt volt szerencsénk bemutatkozni. Köszönjük a látogatást, a lehetőséget!
Hazahúzó – Szegedi nyár
Ezt a címet kapta a műsor két, 45 perces epizódja, ami Szeged (és a város környéke) turisztikai célú prezentációját segítette. Bár a nyári lehetőségeké volt a kiemelt szerep, a bemutatott helyszínek és programok között több is akadt, ami egész évben elérhető. Ráadásul olyan ügyesen válogatták össze őket, hogy az a helyi értékek igazi esszenciáját adja.
Hogy pontosan mi is került ebbe a két részbe? Rozsi Marianna riporterrel bejárhatjuk a város emblematikus épületeit, például a dómot, a víztornyot, a Reök-palotát és más, Magyar Ede által tervezett szecessziós házakat.
Érdemes a Móra Ferenc Múzeumba is benézni, hiszen a már ismert állandó kiállítások mellett most egy Munkácsy Mihály-tárlat is látogatható. Szintén aktuális az SZTE Klebelsberg Könyvtár Karikó Katalinról összeállított életrajzi kiállítása, ami friss Nobel-díjas tudósunk előtt tiszteleg.
Hogy a kulturális programok mellett a szórakozás is helyet kapjon, sétahajóval kirándulunk a Tiszán, majd betérünk az Állatkertbe is. Ha már nyár, Szeged és szórakozás, akkor természetesen a szabadtéri játékok sem maradhatnak ki.
A tápai tarhonyafesztivál és az alsóvárosi, napsugaras tájház pedig már előre is vetítik a Röszkei Paprika Múzeum örök tanulságát: Szeged története paprikatörténet nélkül elképzelhetetlen.
Paprika a termőföldön és a múzeumban
Ránk a második rész végén került sor. Molnár Albert arról beszélt, milyen hatalmas mennyiségű munkát követel a paprikatermesztés, de hogy az erőfeszítés nem vész kárba: A szegedi tájkörzetben termett fűszer az egész világon kiváló színvonalúnak számít.
Néhány érdekes adatot is hallhattunk tőle, például, hogy egy hektárnyi paprikaföldre nagyjából 100 munkanap jut, és hogy egy ekkora terület körülbelül 15 tonna paprikát termel. Elmondta azt is, hogy ha az időjárás nem változik, az idei termésnél különösen magas, akár 200 ASTÁ-s festéktartalmat mérhetünk majd.
A Paprika Múzeum kiállítását Molnár Anita mutatta be. Szó esett a paprika amerikai eredetéről, és arról, hogy hazánkba török közvetítéssel érkezett meg, valószínűleg a Balkán-félszigeten keresztül.
A Hazahúzó nézői az őrlés kapcsán több technikát is megismerhettek. Láthattak külűt, hengermalmot és illusztrációkat köves malmokról. Az interjú Szeged és a paprika szoros kapcsolatával zárult. Hiszen a Tisza-parti város volt az első, ahol a növény termesztése és feldolgozása ipari léptékben történt, ahol sikerült csípősségmentes fűszert előállítani, ahol a hasítás lányok és asszonyok ezreinek adott munkát ősztől tavaszig.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.