Pontosan 300 évvel ezelőtt, 1719. május 21-én III. Károly király szabadalomlevéllel és a jelenleg is használt címerével látta el Szeged városát. Bár a szabad királyi város rangját Szeged ekkor már négy éve birtokolta, III. Károly gesztusa óta május 21-ét Szeged Napjának szokás nevezni. A város története tehát egy igazi mérföldkőhöz érkezett.
Az időpont manapság valószínűleg sokakban a Szeged Napja Ünnepségsorozat asszociációját kelti, melyre idén május 17 és 26. között kerül sor. A Borfesztivál, a Hídivásár és a további kellemes szabadidős programok lehetőségén túl néhány történelmi pillanat visszaidézésére is módunk nyílik. Hiszen az elmúlt 3 évszázadban annyi jelentős esemény határozta meg a város sorsát!
A lakosságnak szembe kellet néznie járványokkal, tűzvészekkel és elsősorban egy minden képzeletet felülmúló árvízzel. A város jelentős szerepet játszott két forradalomban és két világháborúban, a megrázkódtatások ellenére azonban komoly eredményeket – például egy Nobel-díjat érdemlő kutatást – is produkált. Továbbá folyamatosan bebizonyította, hogy összefogással és szorgalommal az újrakezdés mindig lehetségessé válik.
Szeged története a fűszerpaprika története nélkül elképzelhetetlen. Éppen ezért a következő felhívással, bemutatkozással szeretnénk minden kedves olvasót a paprika (és egyben Szeged) múltjának közös kutatására invitálni:
Molnár Anita vagyok, a PaprikaMolnár fűszerpaprika gyártó vállalkozás tulajdonosa és a Röszkei Paprika Múzeum alapítója. Évek óta gyűjtöm a paprikás tárgyi eszközöket, történeteket és fotókat. Számomra a paprika nemcsak fűszer, hanem Szeged 20. századi gazdaság- és kultúrtörténetének főszereplője, hiszen Alsóváros, Szentmihály, Röszke, Móraváros, Hattyas és Gyálarét valamikori népe a paprikából élt.
Papika&Chili blog néven cikkeket közlünk hetente a honlapunkon és terveink között szerepel egy Szegedi Paprikás Könyv kiadása, amiben megünnepeljük a 200 éves szegedi paprikás hagyományt. Ehhez a nagy munkához kérjük olyan személyek segítségét, akik valamikor a paprikatermesztésben, -feldolgozásban vagy -értékesítésben dolgoztak. Esetleg a felmenőik foglalkoztak paprikával, és ehhez kapcsolódó fotókkal, dokumentumokkal rendelkeznek. Rengeteg érdekes részlet rejtőzik a családi történetek között, amit érdemes felkutatni, elmesélni és közkinccsé tenni.
„Szegedet a paprika helyezte Földünk térképére” – mondta egy amerikai magyar a 20. század elején, amikor a szegedi paprika berobbant a köztudatba. Villámgyorsan elterjedt a magyar konyhában, és a két világháború közötti időben Szeged egyik legfontosabb exportcikkévé vált.
A PaprikaMolnár Kft. egyedülálló módon ötvözi a gyártást a hagyományőrzéssel. Malmunkban őrleményeket és fűszerkeverékeket gyártunk, és Múzeumunkban bemutatjuk a szegedi paprikakultúra 200 éves történetét, megelevenítve mindazt a kemény munkát, amivel a szegediek létrehozták a magyar konyha alapvető fűszerét. A Múzeumba látogatók betekintést nyerhetnek a Malomba, paprikát kóstolhatnak és frissen őrölt paprikát vásárolhatnak.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.