Sokan tudják, hogy a naptár szerint január 18-án a Piroskák névnapját ünnepeljük. Kevésbé ismert azonban a tény, hogy a névadó Szent Piroska milyen fontos nekünk, kifejezetten Alsóváros és a Paprikaharang vonatkozásában….Folytassuk a múlt heti történetet! Mikor is szólalt meg először Szent Piroska Paprikaharangja?
Népünnepély a Mátyás téren. Alsóváros Paprikaharangja megzendül!
Az 1921. május 26-án Szegedre érkezett négy új harangot két nappal később már fel is szentelték, és elhelyezték az alsóvárosi templom tornyában. Az esemény nem csak Alsóváros, egész Szeged ünnepe volt. Hiszen alig egy évvel Trianon után a város közös ünnepet ülhetett, a közösségi összefogás komoly eredményt ért el. A Délmagyarország ezúttal is szemléletes leírást közölt:
„Az alsóvárosi Mátyás-templom új harangjainak felszentelése ma délelőtt történt meg fényes egyházi szertartás keretében…
Mise után a papság a harangokhoz vonul és a püspök megszenteli azokat. A harangszentelés után P[áter] István az oltár mellett felállított szószékre lépett… Hallgatják is áhítattal. Minden szavát, amelyben a lelkek feltámadását és a szép magyar jövendőt hangoztatja…
A szentbeszéd végeztével ezer és ezer ajkon felhangzik a Himnusz, majd a Budapestről lejött szakértők megkötözik a legkisebb harangot és gyerekeket állítanak a kötelek mellé. Egy-két perc s a harang a közönség tapsai közben felér a toronyba. A többi három harang felhúzása is hamarosan megvan. A másodikat a magyar ruhás leánykák, a harmadikat a magyar anyák, a negyediket, a legnehezebbet pedig a férfiak, élükön a Somogyi Szilveszterrel és Kószó Istvánnal, húzták fel a toronyba nagy odaadással és buzgalommal.”
Maga Szeged polgármestere, Somogyi Szilveszter, egy helyi képviselővel együtt húzta fel a harangot!
A pontos díszítés és a harang utóélete
Az új harang felszentelésének tehát megadták a módját, hiszen az idézet szerint Somogyi Szilveszter polgármester és Kószó István képviselő is részt vett az ünnepélyen. A harang hangját tehát már hallottuk, most ideje egy kis figyelmet szentelni a kinézetének.
Alsóváros Paprikaharangja, más néven a Szent Piroska-harang – melyet Szlezák László öntött 1921-ben Budapesten – a vállon körbefutó paprikamotívumokkal ékes. A palást alsó részét szőlőfürtök díszítik, alattuk pedig egymással szembeforduló cethalak jelennek meg. A harang egyik oldalán maga Szent Piroska is látható, alatta felirattal: „Szent Piroska, könyörögj érettünk!” A harang védőszentjével szemben hosszú szöveg olvasható, a következő kezdettel: „A Szeged Alsóvárosi paprika termelők és kereskedők harangja.” Majd az adományozók neveit is felsorolják.
A Paprikaharang 2005-ig zengett az alsóvárosi templom tornyában. Akkor megrepedt, és megmentéséhez ugyanúgy a közösség összefogására volt szükség, mint annak idején az öntéséhez. A Móra Ferenc Múzeum és a Szegedi Városképvédő és Hagyományőrző Egyesület gyűjtést indított egy új harangra, így akarták elkerülni, hogy a Paprikaharangot beolvasszák. A kezdeményezés – melyhez a PaprikaMolnár Kft. is csatlakozott – szerencsére elérte célját. Az adományokból összegyűlt pénzen új harangot öntöttek, mely Bálint Sándor néprajzkutató nevét viseli. Alsóváros Paprikaharangja pedig befejezte szolgálatát: A Ferences Látogatóközpont tárlatán bárki megtekintheti, most már kiállítási tárgyként őrzi a régi idők emlékét.
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.