Szentmihályi Életképek-sorozatunkban a Sanctus Mychaeltől Szeged-Szentmihályig című kötet kifejező, színes szövegeit közöljük. Legutóbb részletesen bemutattuk, hogyan is fest egy paprikatermesztő háza. Ma nagyobbat gondoltunk: Lássuk a paprikamalom épületének múltját, melyre a falán található Szánthó-emléktábla figyelmeztet.
Sikeres vállalkozás, családi összefogás
Szánthó Mihály és fiai újító, innovatív szemlélete, malomalapítása már több alkalommal szóba került itt, a blogon. A szentmihályi kötetben a következőket olvashatjuk róluk: „Szánthó Mihály (1862-1930) és Fiai paprika- és liszt-gőzmalmát…1887-ben alapította a molnármester apa, Tóth Jánossal közösen, az első időkben csak helyben termesztett fűszerpaprika őrlésére. Családi alapú, közös céggé 1909-ben alakult…A kezdetektől az apa mellett a szintén molnármester Ifj. Szánthó Mihály és Szánthó Lajos (1887-1965) voltak a cég tagjai. Az előbbi 1915-ben, az apa 1922-ben lépett ki, de ekkor belépett a molnár Szánthó József (1893-1979) – minderre a cég nevének változatlanul hagyása mellett került sor.
1927-ben csak paprikaőrléssel foglalkoztak….A kétszintes, magas épületben lisztet őröltek, a mögötte lévő, földszintesben paprikát, s amögött állt az utca mentén a gépház. A bal oldali épület szolgált a Szánthó család lakásául, részletgazdagon formált ajtókkal és mennyezetrozettákkal. Előtte az alsó útig virágoskert pompázott szökőkúttal s különlegesen míves, kovácsoltvas kerítéssel és kapuval.”
Szánthó-emléktábla és -paprikamalom a történelem sodrában
A szöveg folytatásából azonban kiderül, hogy a virágzó üzlet és polgári jólét nem tarthatott örökké. Bár az épület máig áll, eredeti funkcióját már régen nem tölti be, arra csupán a Szánthó-emléktábla figyelmeztet: „Szánthó Lajos és József / állitotta ezt a táblát / annak tiszteletére és emlékére, / hogy itt, ezen a helyen, 50 évvel ezelőtt, / 1887. évben épitett: / Szánthó Mihály / gőzüzemű paprikaőrlő malmot, / Szeged-Szentmihálytelek 1937. év / Szentmihály napján.”
Az emléktáblával – és azon keresztül a malommal, Szánthóékkal és a paprikás örökséggel – a továbbiakban is számolt a közösség. Tóth Pördi Jánosné például visszaemlékezik egy koszorúzásra: „Lajos még 1970 előtt möghalt, és a testvére kijött, mögkérte a tsz-t arra, hogy a fekete emléktáblára koszorút helyözhessön el. Engedélyt kért. Nagyon mögható volt. A szövetkezet természetösen mögengedte.”
Bár a Szánthó-emléktábla még utal az épület eredeti funkciójára, a volt a paprikamalmot a 20. század második felében rendkívül változatosan használták. Az 1950-es években katonák, majd tanítók szolgálati lakása lett, a beszolgáltatások idején pedig gabonaraktárként működött. 1999-től vált családotthonná, ezt a funkcióját máig betölti.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Készülő kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A szövegek tökéletesítéséhez Olvasóink segítségét is kérjük. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.