Egy tavaly megjelent kötet: Nehéz sorsok és személyes élettörténetek tárháza, nosztalgikus emlékek a szentmihályiaknak, tanulságos összefoglalás mindenki másnak. Folytatjuk korábban megkezdett Szentmihályi életutak II. című sorozatunkat. Nagy Istvánné Szűcs Gizella a könyv egyik fejezetében (Élet Szentmihályon az ötvenes, hatvanas években) felmenőiről és a Kéri kocsma vagy alsókocsma történetéről, illetve a faluban betöltött szerepéről mesélt.
„…kellett, hogy legyen valami zenebona.” A Kéri kocsma a fiatalok mindennapjaiban
Nagy Istvánné Szűcs Gizella így elevenítette fel a Kéri kocsma, és ezzel együtt nagyszülei történetét:
„Kocsmáros Nagyapám, Kéri József, úgy gondolom, szentmihályi volt eredetileg is. Mezőgazdasággal, főként kukorica-, paprika-, búza-, árpa- és rozstermesztéssel is foglalkoztak Nagyanyámmal.
A kocsmában saját termelésű borukat árulták, amit ünnepekre, lakodalomra is vittek, ha kellett, de ott helyben is tartottak szüreti- és aratóbálokat, sőt lakodalmat is. Egyedi, fehér borosüvegei és borospoharai voltak a Nagyszüleimnek, paszúrtányérok, alpakka evőeszközkészletek, ezekkel terítettek a kocsmában, ha volt valamilyen rendezvény. A fiatalok szinte ott élték az életüket, így kellett, hogy legyen valami zenebona is időnként.”
Téli esték családi és baráti körben
A korán sötétedő téli estéken – mikor a mezőgazdasági munka szünetelt, és a szórakozásra több lehetőség volt – a kocsma is a közösségi alkalmak egyik helyszínévé válhatott. A fejezet további részében nosztalgikus emlékek elevenednek meg:
„A telek voltak még nagyon szépek. Egyik este az egyik háznál, másik este pedig a másiknál jöttek össze a barátok, rokonok. A férfiak kártyáztak, az asszonyok pedig törték a szotyolát vagy tökmagot pirítottak, sütöttek valamit és beszélgettek. A férfiak gyakran énekeltek, volt, aki táncolt is…Így teltek a téli esték akkoriban a faluban, a barátok látogatása volt a parasztember szórakozása. Minden nap megvolt, hogy kihez megyünk este. Disznóvágások alkalmával is nagyon összetartott a család. Ilyen csodálatos gyerekkor ma már sajnos keveseknek adatik meg.”
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Frissen megjelent kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: A bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól, a paprikás néprajzi örökségről, Szeged paprikás városrészeiről, helytörténetéről. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.