Ahogy arról tavaly is megemlékeztünk, a Paprika Múzeum alapításának dátuma 2008. április 17-e. Idén immár fennállásunk 13. évfordulóját ünnepeljük, ezért az alaklomra fényképes összeállítással készültünk, az elmúlt év legjelentősebb pillanatairól.
Egy rendhagyó időszak
Nem mindennapi év van mögöttünk! A koronavírus-járvány mind a PaprikaMolnár Kft, mind a Röszkei Paprika Múzeum alapvető működését gátolta.
Igyekeztünk azonban a csendesebb periódusokat fejlesztésre és kreatív tervezésre használni. Megalkottuk például saját paprikás maszkunkat.
Ahogy sokan mások, mi is egyre jobban koncentráltunk az online megoldásokra. Tökéletesítettük a honlapunkon át elérhető webshopot, mostanra már számos vásárlónk rendel innen termékeket.
Új, pikáns receptekkel kísérleteztünk. A gasztronómiai repertoárban talán a paprikás kalács ötlete volt a legfigyelemreméltóbb, de készültek más paprikás fogások is.
Amikor a szigorú korlátozások enyhültek egy kicsit, igyekeztünk továbbra is csoportokat fogadni. Voltak például orosházi, kisteleki vendégeink, de meglátogatta a Paprika Múzeumot a Csongrád Megyei Honismereti Egyesület is.
Bár a mi életünk sok tekintetben bonyolulttá vált, a természet törvényei nem változtak. A májusi palántázás, az augusztusi-szeptemberi szedés és az őszi utóérlelés idén is rengeteg munkát jelentett.
A szárítás, majd az őrlés és a csomagolás után termékünk ismét megérkezett a vásárlók asztalára.
A Paprika Múzeum legnagyobb hírei
Még egy ilyen, furcsa fordulatokkal és meglepetésekkel teli időszakból is kiemelhető néhány kulcsfontosságú esemény.
Ilyen például a Múzeumkert kialakítása. Az ötlet Molnár Alberttől és Molnár Albertné Zsuzsától származott, a kert megálmodói itt még a tervezés fázisában láthatók. Akkor még Karanténkertnek neveztük, hiszen a 2020-as tavaszi karantén alatt indult a telepítés.
Nehéz és fáradtságos munkával azonban az álom valósággá vált, a múzeumkert azóta már igazi dísze lett az udvarnak.
Szintén örülünk neki, hogy a Paprika Múzeum bekerült Kocsis Noémi Bakancslista Magyarország – 777 lenyűgöző hazai kaland és úti cél című könyvébe. A kötet, ajándék fűszerpaprikával, nálunk is megvásárolható!
A legnagyobb büszkeséggel azonban egy másik kötetre gondolunk. Tavaly május végén született döntés A szögedi paprika című könyv előkészítő munkálatairól. Molnár Anita – a szerző – azonnal belefogott a témák és a fényképek gyűjtésébe, az első vázlatok összeállításába. Felkeresett régi paprikásokat, akik jól ismerték a termelés mikéntjét a téeszek világban, sőt még azelőtt is. Munkájához interjúk, archív fényképek és régi történetek formájában érkeztek adalékok. A hosszú hónapokon át tartó kutatás során a Paprika Múzeum gyűjteménye is gyarapodott. Egyik szerzeményünk egy paprikatörésre még mindig alkalmas kézi famozsár Császár Tibortól fafaragótól.
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben
Szerkesztés alatt álló kötetünk, Molnár Anita munkája, A szögedi paprika címet viseli, és a fentiekhez hasonló történetek, információk tárháza kíván lenni. Megjelenése májusban-júniusban várható! Fejezetei a PaprikaMolnár Fűszerpaprika Malom és Múzeum tevékenységét közvetítik: Információkat nyújtanak Szeged és a környék helytörténetéről, néprajzi örökségéről, a bennfentes szemszögéből mesélnek a termesztés és feldolgozás módszereiről, változásairól. A Múzeum anyagainak bővítéséhez továbbra is kérjük Olvasóink segítségét. A fűszerpaprikához kötődő régi fényképeket, iratokat vagy történeteket mindig szívesen fogadjuk!
Ízelítő a PaprikaMolnár webáruházunk kínálatából:
[products category=”osszes-termek” limit=”3″ orderby=”rand”]
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.