A Röszkei Paprika Múzeum ünnepélyes megnyitására 2008. április 17-én került sor. Mikor tavaly az első tíz évet ünnepeltük, visszatekintettünk a kezdetekre és néhány fontosabb mérföldkőre. 11. évfordulónkon ismét néhány kiemelt pillanatra emlékezünk.
Hogy is kezdődött? A Szánthó családdal foglalkozó írásunkban már említettük, hogy a Múzeum tulajdonképpen egy hagyaték köré épült. A Szánthó-iratokhoz Molnár Albert jutott hozzá, egy gyűjtőtől. Az irategyüttes precízen dokumentálja egy paprikamalom működtetésének minden mozzanatát, nem csoda hát, hogy rögtön felmerült a közkinccsé tétel gondolata.
A Paprika Múzeum létrehozásakor célunk azt volt, hogy emléket állítsunk a szegedi és Szeged környéki, különösen a röszkei és szentmihálytelki paprikás családoknak, akik megteremtették a magyar paprika hírnevét és olyan értékeket és tudást hagyományoztak ránk, melyet kötelességünknek tartottunk – és tartunk ma is – megőrizni, művelni.
Az elmúlt 11 évben több tízezer érdeklődőt vezettünk körbe a Múzeumban. A legtávolabbi magyarul beszélő látogatónk egy gyomaendrődi bolgárkertész családból származó új-zélandi vendég, Dragan volt. A legmesszebbről érkezett külföldi látogatónk pedig Clifford, aki paprikakutatóként dolgozott a hatvanas években Californiában, utoljára 45 évvel ezelőtt járt paprikás konferencián Szegeden.
Megfordult nálunk néhány híresség is! Többek között Krencsey Marianne színésznő, valamint Borbás Marcsi és Gianni, akik a Gasztroangyal egyik epizódjának helyszínéül szemeltek ki minket.
A múlt év egyik fontos híre, hogy a szegedi paprikához kötődő történetek intenzív gyűjtésébe kezdtünk. Több fórumon is hirdettük, hogy szívesen hallgatnánk személyes emlékeket, néznénk meg régi képeket vagy böngésznénk át megsárgult dokumentumokat, hogy összeállíthassuk egy majdani Szegedi Paprikás Könyv alapjait. Továbbra is várjuk a lelkes beszélgetőpartnerek jelentkezését!
Saját bemutatkozásunkat is igyekeztünk tökéletesíteni: Új, látványos filmet állítottunk össze, drónnal készült légifelvételekkel, mely már megtekinthető a Paprika Múzeumban. Új díszdobozainkon egy régi, fekete-fehér képet használtunk dekorációnak, magyar és angol nyelvű, friss prospektusaink pedig egy recepttel is megajándékozzák az érdeklődőket. Honlapunkon és webshopunkban további információkkal szolgálunk.
Reméljük, a 12. évben még több alkalmunk lesz az együttműködésre, hogy a következő április 17-én ismét egy tartalmas beszámolóval jelentkezhessünk!
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.