Míg a korábbi blogbejegyzésekben leginkább a 15. születésnapunkat ünnepeltük, most ismét a praktikus tennivalókra fordítunk figyelmet. Hiszen – bármilyen hideg tavaszunk is van – itt a május, így hamarosan aktuálissá válik a paprikatermesztők egyik legnagyobb munkája. Lassan megérik az idő a palánták kiültetésére.
Magokból palánták
Most is, mint sok más alkalommal, Molnár Anita A szögedi paprika című kötetét hívjuk segítségül a régi ültetések felidézéséhez. Anita pedig Bálint Sándor szegedi néprajzkutatóra hivatkozik, amikor bemutatja a paprikás munkák terminológiáját: „A szögedi paprikások régimódi nyelvezetét Bálint Sándor örökítette meg >>A szegedi paprika<< című könyvében. Tőle tudjuk, hogyan vetötték, tötték, rakták, szödték a paprikát.”
A kötetet olvasva arról is értesülhetünk, hogy a szegedi nagytájon a helyrevetésnél jellemzőbb volt a palántanevelés: „Szeged környékén a palántázott termesztés az elterjedtebb technológia. Magasabb az élőmunka igénye, drágább, de hamarabb érik, nagyobb termésbiztonságot nyújt. Régen a ház melletti kertben, udvaron fával körbevett, letakarható magágyon, ma fóliaházakban, szabályozott körülmények között történik a palánták nevelése, magágyba szórva vagy tápkockás nevelőben.
Régen az előző évi termésből származó, kiválogatott magot, ma fémzárolt, csávázott vetőmagot használnak. A régi melegágyakban 7-8 hét alatt, ma a melegházakban a magágyon vagy tálcában 4-6 hét alatt fejlődik ki a zsönge palánta.”
A magágytól a szabadföldig avagy kezdődik az ültetés
„A palántaszödés és a szabadföldbe kiültetés általában május 15-25. közé esik, amikor már nem kell félni az éjszakai fagyoktól. Ezt hamar köll végezni: belocsolják az ágyat, gyökerestől tépik a palántát a földből, szorosan ládába rakják, hogy ki ne száradjon a palánta gyökere. Az ültetésre a rokonság, szomszédság szinte felszólításra jött, a segítségért visszasegítés járt. A palántát, mint a halottat >>vinni kő<<, mondták.
A palántát ma palántázó géppel ültetik, egyszerre 2-6 sorban. A fajtától függően, a sorközök 50-60 cm szélesek, a tőtávolság 20-25 cm, a növények elrendezése egyenletes, így biztosítható az optimális hozam. Ha a palántát túl sűrűn ültetik, a termés elaprózódik, az érés késik, a paprika hajlamosabb lesz a fertőzésre és a meddőségre.”
Még több részlet A szögedi paprika című könyvben!
Szívesen megtudnád, milyen történetek állnak a minőségi termékek mögött? A fűszerpaprika fogyasztása során az őrlemény múltját is megízlelnéd? Webáruházunk kínálata nem létezhetne a Molnár Anita könyvében vázolt folyamatok nélkül. A szögedi paprika című kötetben kontinenseken átívelő kereskedelemről, szántóföldi munkáról, malomipari fejlesztésekről, Szeged múltjáról és a magyar paprika jövőjéről esik szó.
Megújult a Paprikamolnár webáruháza. Több termék, szebb csomagolások, könnyebb kereshetőség: www.paprikawebaruhaz.hu
Tetszett a cikk? Ha szeretne még paprikás és fűszeres témában, heti rendszerességgel cikket olvasni, hírt kapni az ÚJ paprika elkészültéről, iratkozzon fel hírlevelünkre. Feliratkozás után letöltheti Fűszerpaprika Kisokosunkat.